Меню сайта
Форма вхіда
Пошук
ТОП матеріалів
Найпопулярніші
Найкоментованіші
Найкращі
Найновіші
Рекомендуємо прочитати
Инфо, цифры, факты: Поиск
Коммерция: Продам прибор нормализации артериального давления
Рекомендую отказаться от медикаментов! Продам прибор нормализации артериального давления.Уникальный прибор для тех кого беспокоит давление, обладает высокой терапевтической эффективностью и может быть использован в еще более широких масштабах в качестве нетравмирующего,не вызывающего каких-либо побочных осложнений немедикаментозного средства.Прибор номинировался на Нобелевскую премию в 2008г.
тел. для справок: 050-779-14-42; 093-019-00-22 Читать далее...

Коммерция: Здоровье без врачей
ВОВЧ@НСЬК Сб, 20-04-2024, 05:52
Вітаю Вас Гость | RSS
Что здесь изображено?  
 Публикации
Головна » Статті » Верхний Салтов: Гений Места » Традиции

Вовчанщина: геологiя, гiдрографiя, рельэф, грунти
ОРОГРАФІЯ. В орогеографічному відношенні територія села Верхній Салтів знаходиться на Середньо-Руській височині (понад 200м над рівнем моря). Рівномірний дренаж території виключає заболочення земель.
ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА ТА КОРИСНІ КОПАЛИНИ.
Більшість території покрита рихлими гірськими породами, серед яких дві різновидності - лісовидні суглинки та алювіальні піски. В ярках на поверхню виходять і інші породи, що трапляються епізодично: це строкаті глини, які використовувались місцевим населенням в якості гончарної сировини, білі піски неогенового періоду, жовтуваті та бурі рихлі піщаники, піщаники сірого кольору, а також тонко-зернисті та глинисті піски палеогенового періоду. В деяких місцях до поверхні підходить товща крейди з сумішшю кремнію. На поверхню виходять Дівонсько-Пермські кам'яні породи, - їх можна побачити в залишках кам'яних копалень. Каміння добувалося тут ще за часів первинного заселення краю, тобто, в часи раннього середньовіччя (VІІІ - X ст. н.е.). В XVIII столітті в копалинах працювали колодники, заслані сюди царатом. Грунтотворною породою є лісовидні суглинки, які можна побачити в ярках і навіть в господарських ямах, траншеях на глибині 2 метри. На піщаних терасах прямо на поверхню виходять річкові (древнє-алювіальні) піски, що утворюють пагорбний ландшафт. По берегах річки Вовчої та Сіверського Дінця залягає мулисто-піщана суміш, яка накопичувалась під час повіней, - сучасні алювіальні відкладення. В деяких місцях прямо на поверхні лежать піски, вимиті повінню з русла.
ВИКОРИСТАННЯ КОРИСНИХ КОПАЛИН МІСЦЕВИМ НАСЕЛЕННЯМ.
На північно-західній околиці села Верхній Салтів на невеликій глибині залягають скальні породи: сланець, кварцит, піщаник, що раніше використовувались для виготовлення будівельного каміння. щебеня, бутового каміння. З піщаника виготовлялись жорна для млинів тощо. В наш час, нажаль, про кам'яну копальню ходять лише легенди. Рихлі відкладення використовуються для місцевих потреб (обпалювання цегли із лісовидного суглинка, добування піску, вапняку, крейди, гравію тощо). Ці рихлі відкладення забезпечують чудове ґрунтоутворення, в зв'язку з чим, в нашій місцевості порівняно недорогий обробіток ґрунту ( без необхідності прибирання каміння чи осушення боліт). Строкаті глини, що відкриваються всюди на схилах ярків, дуже якісні, вогнетривкі і пластичні, їх можна використовувати як сировину для виготовлення кераміки. Крейда може використовуватись для обпалення на вапно та виготовлення шпатлевки. В деяких місцях зустрічаються поклади чорної вогнетривкої глини. Її використовували гончарі при будівництві печей для обпалення керамічних виробів та стародавні металурги для виготовлення печей-горнил, в яких болотну залізну руду перетворювали в крицю, а вже з неї - методом ковки - одержували залізо. Є поклади білої глини, яку споконвічно селяни використовували для мазання хат, а ще - при покриванні даху в розчин білої глини кровельщики вмочали солом'яні “кулики” перед тим, як з них формували стріху. Слід відзначити, що Вовчанський район багатий покладами залізної руди - сюди сягає Курська магнітна аномалія. Але на сьогодні для району важливіше одержувати великі врожаї зернових, ніж перетворити ці багаті землеробні угіддя в рудники.
РЕЛЬЄФ
Рельєф визначається трьома характеристиками : походженням, віком та морфологією. За походженням Слобожанський рельєф - флювіальний, тобто, сформований в результаті діяльності рухомих вод. Утворені плато різноманітного розміру та конфігурації: тут багато ярків, балок, улоговин, промоїн, що створюють особливості розчленування поверхні і є важливими елементами дренажної системи. В місцях залягання крейди зустрічаються карстові та суфузонні форми, іншими словами - степові блюдця. Вздовж долини Сіверського Дінця простирається річкова тераса неогенового періоду, - алювіальна рівнина, форма якої показує шлях її розвитку. Геоморфологічна карта дозволяє зрозуміти історію формування долини. Лежить вона на лівому березі Сіверського Дінця, її переміщення відбувалось вправо поперек течії, шляхом підмивання корінного берега. Ширина цієї долини сягає кількох кілометрів.
ПОВЕРХНЕВІ ТА ПІДЗЕМНІ ВОДИ
В 60-ті роки XX століття на річці Сіверський Дінець збудовано велике Печенізьке водосховище об'ємом 4000 млн. метрів кубічних, яке дозволило значно збільшити кількість питної води, що подається в місто Харків.. На базі Печенізького водосховища одержало розвиток поливне землеробство, тобто, зрошення земель, та рибне господарство, сформувалася рекреаційна зона області. На березі водосховища, виросла ціла сітка будинків та баз відпочинку, садівничо-городніх товариств, цілих містечок багатоповерхових хоромів-котеджів. Головна водна артерія Вовчанщини - Сіверський Дінець. Береги Сіверського Дінця дуже живописні. Понад 8 сторіч тому автор “Слова о полку Ігоревім” так списував Дінець: “Не мало ты величия , лелеявши князя на волнах, стлавши ему зелену траву на своих серебряных брегах, одевашу его теплыми мглами под сению зелену древу, стрежаще его гоголем на воде, чайцами на струях, чернядьми на ветрах”... Багато з тієї пори утекло води й змінилось на берегах Сіверського Дінця, але так же задумливо дивляться в воду дерева багаточисельних гаїв та лісів, таке ж чисте та прозоре, напоєне пахощами квітів повітря... Замерзає Сіверський Дінець в 1 - 2-й декаді грудня . Повінь розпочинається в 2-й декаді березня . Поповнюється річка головним чином за рахунок весняної повені, джерела і атмосферні води відіграють другорядну роль. Наша місцевість відносно багата підземними водами. Територія лежить в межах Дніпровсько-Донецької тектонічної впадини, де розміщується основна частина великого і складного Дніпровсько-Донецького артезіанського басейну. Глибина залягань водоносних горизонтів вичислюється від кількох метрів до кількох сотень метрів. Якість підземних вод дуже висока. Запас підземних вод у Вовчанському районі обчислюється наступними цифрами : прогнозні - 67, 63; затверджені - 7,08 млн. кубічних метрів.
ГРУНТОВЕ ПОКРИТТЯ
Більшу частину ґрунтового покриття займають чорноземи, типові сильні ґрунти, що панують на водороздільних просторах. В лісах переважають чорноземи деградовані, тобто, такі, що піддались впливу лісової рослинності. Більшість ґрунтів, в основному, вилужені в зв'язку з недостатньою кількістю вапна, з допомогою якого фіксується гумус в вигляді колоїду. Вздовж річки Сіверський Дінець, на її правому березі, простягається смуга дерно-підзолистих ґрунтів. Ширина цієї смуги становить приблизно 5 кілометрів. Як виняток, трапляються дернові піщані та супіщані ґрунти. Долина річки, де зараз хлюпоче хвилями Печенізьке водосховище, характеризується луговими алювіальними ґрунтами. Чорнозем сформувався на ліссоподібному суглинку під час накопичення пилі, яка з'явилася під час відступання материкового льодовика з арен розвіювання прильодовикової та водно-льодовикової рівнин. Ліссовидні породи багаті доступними для обміну іонами, тобто, мають високу обмінну властивість та високу проникливість води та повітря. Це забезпечує формування на них високоурожайних чорноземних ґрунтів. В деяких місцях формування ґрунту відбувається на строкатих глинах та опокоподібних піщаниках.
Категория: Традиции | Додав: volchansk (28-07-2006)
Переглядів: 3633 | Рейтинг: 3.0/1 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Реєстрація | вхід ]
Категорії каталога
Традиции [13]
Археология [17]
История [26]
Культура [3]
Природа [4]
Информация [7]
Міні-чат
Опитування
Волчанск для Вас - это, прежде всего:

[ Результаты · Архив опросов ]

Всего ответов: 392
Друзі сайту

наша кнопка
Волчанск (Украина) - сайт земляков

Статистика

Онлайн всього: 1
Гості: 1
Користувачі: 0
Copyright "Bank e-Day" © 2024