Матеріали розділу підібрано і підготовлено співробітниками історико-археологічного музею-заповідника "Верхній Салтів" - А.Ю.Бражник, Н.М.Бражник, С.І.Бражник, Т.Ю.Громова Фотографи - Ю.В.Бондаренко, М.Р.Громов, Н.М.Бражник
Розділ розрахований на масового читача, вітчизняних та зарубіжних туристів, а також всіх, хто не байдужий до історії і культури рідного краю.
З точки зору соціальної потреби публікація матеріалів стала актуальною, бо в наш час кожен школяр про Грецію чи Єгипет знає більше, ніж про край, в якому проживає, та про те, як і чим жили його пращури. Природа, історія і духовне життя Слобожанщини чекає на вас. Лише візьміть одну з пропонованих туристичних путівок, і - в дорогу.
Вовчанщина… Перлина Слобожанщини… Улюблене місце туристів. Притягує до себе мальовнича місцевість: ліси, ріки, водосховища, луки, поля, яруги… Сприятлива екологія, чудові місця для відпочинку - тут можна здійснити як недовгі прогулянки, так і багатоденні походи з купанням, риболовлею чи полюванням. Любителі історії можуть відвідати Вовчанський краєзнавчий музей, Верхньосалтівський некрополь та історико-археологічний музей-заповідник “Верхній Салтів”, дізнатись про людей, які залишили свій слід в історії краю. Вовчанщина - район на північному сході Харківської області. Цей регіон з часів нашестя гунів і до татаро-монгольського вторгнення був етнічно і політично не стабільним: сюди періодично пересувались племена сарматів, аланів, булгарів, хозарів, слов'ян, половців, печенігів, монголів, татар, турків, інших прибульців. Хоча історична наука в справі вивчення різних періодів українських земель досягла значних успіхів, навіть останнім часом з'явились монографії з історії Слобідської України, але жодної збірки саме про Вовчанщину як туристичну царину, про головний туристичний комплекс - село Верхній Салтів - не з'явилось. Хоча це село, з такою цікавою прадавньою історією, заслуговує на те, аби про нього дізналось якомога більш людей. Звичайно, для науковців, особливо археологів, Верхній Салтів - не має таємниць. Але для простих відвідувачів та туристів Верхній Салтів - ВІДКРИТТЯ.
Верхній Салтів - перлина Харківщини. Притягує до себе мальовнича місцевість, ліс, водосховище, сприятлива екологія. Чудові місця для відпочинку. Але основне, заради чого приїздять сюди туристи та науковці, це, звичайно, верхньосалтівський археологічний комплекс. На сьогодні Верхній Салтів - це найбільша археологічна пам'ятка на рівні країни й світу, бо тримає в собі залишки культур епохи раннього середньовіччя (VIII - X ст.) з поховальними спорудами катакомбного типу. Але і козацькі часи (XVII - XVIII ст..) теж не менш привабливі для дослідників і для нас, нащадків «черкасів» і «москалів» - перших слобожанських поселенців. На цій землі, де влітку квітне різнотрав'я, гудуть джмелі і бджоли, спека на сонці сягає за тридцять градусів, а взимку все вкрите найбілішим на світі снігом, наші пращури заглядали в майбутні століття, відвойовували у пралісів чорнозем для пашниці, випасали табуни коней, отари овець, захищали себе й свій народ від посягань войовничих сусідських племен. Уміли ткати , виготовляти посуд, добувати залізну руду, ловили рибу в повноводнім Сіргісі (Сіверському Дінці), прикрашали тіло, одяг та взуття оздобами з дорогоцінного каміння та дорогоцінних металів, кохались, продовжували життя... Дивились ось на це бездонне небо. Такі ж хмарини пролинали над їхніми головами. Жили вони ось на цих пагорбах. Які вони були? Як вони жили? Що їх непокоїло? Що змушувало радіти, що - плакати? Які розвинуті були ремесла, які були основні види їх діяльності? Завдяки багаторічним дослідженням науковців: археологів, істориків, етнографів, антропологів, ми багато дізнались про наших пращурів, які мешкали на цій території в часи первинного та вторинного заселення краю: аланів, болгар, «черкасів», «москалів».
Історико-археологічний комплекс «Верхній Салтів» містить в собі залишки культури , що пов'язана з великим державним ранньосередньовічним утворенням - Хозарським каганатом. В науковому розумінні історико-археологічний комплекс є взірцем для вивчення старожитностей нашого краю. Це підтверджує той факт, що понад 100 років дослідники різних країн - України, Росії, Ізраїлю, Сполучених Штатів Америки, Австрії, Швеції, Німеччини, Болгарії та Угорщини - виявляють неабияку зацікавленість у матеріалах даної пам'ятки. На підставі отриманих матеріалів можна вивчати практично всі питання розвитку ранньосередньовічного суспільства не тільки нашого регіону або країни, але й народів Євразії в цілому. Доказом тому є кілька дисертацій та монографій, а також сотні статей, які написані на матеріалах, виявлених саме у Верхньому Салтові. Верхній Салтів багатий на старожитності козацького часу та періоду освоєння Слобожанщини, вивчення яких має не тільки наукове значення. Важливість дослідження, зберігання і пропаганди надбань матеріальної та духовної культури слобожанських часів полягає в необхідності їх використання з метою, аби ми знали, чиїх батьків діти. Етнографія - історична наука про походження (етногенез) й історію народу, формування особливостей побуту, матеріальної та духовної культури. Яким же був спосіб життя і матеріального виробництва, якими ж були види і форми знарядь праці, домашні ремесла й промисли, житло, господарські будівлі, одяг, прикраси, якою була специфіка харчування, психологія зі своїми неповторними моральними нормами, бачення доброго й поганого, якими були звичаї та обряди слобожан, якою була календарна структура (тобто, народно-церковний календар) в кінці XIX - на початку XX століття ? Про все це ви дізнаєтесь, познайомившись з даними публікаціями. Ви дізнаєтесь не тільки про “архаїку” - “живу старину”, а й про сучасну культурно-побутову сферу життя, фольклористику, яка тісно пов'язана з іншими ділянками традиційно-побутової культури. Переглянувши сторінки цього розділу, ви одержите законне право пишатися історичним минулим краю, а також високим рівнем культури люду Слобожанщини., На фото: автори видань - співробітники історико-археологічного музею-заповідника “Верхній Салтів”:
Андрій Бражник, Світлана Бражник, Ніна Бражник, Тетяна Громова під час етнографічної експедиції 2004 року
Шановні Панове! Чекаємо Вас у Вовчанському районі! Тут Ви відпочинете душею, побачите багато цікавого і полюбите цізаповідні місця палко і назавжди, як любимо їх ми. Бажаємо Вам приємних, щасливих миттєвостей під час походу. Бажаємо вам щасливих миттєвостей у спілкуванні з цими публікаціями. телефон музею - 8-05741-7-83-43
|