Меню сайта
Форма вхіда
Пошук
ТОП матеріалів
Найпопулярніші
Найкоментованіші
Найкращі
Найновіші
Рекомендуємо прочитати
Инфо, цифры, факты: Поиск
Коммерция: Продам прибор нормализации артериального давления
Рекомендую отказаться от медикаментов! Продам прибор нормализации артериального давления.Уникальный прибор для тех кого беспокоит давление, обладает высокой терапевтической эффективностью и может быть использован в еще более широких масштабах в качестве нетравмирующего,не вызывающего каких-либо побочных осложнений немедикаментозного средства.Прибор номинировался на Нобелевскую премию в 2008г.
тел. для справок: 050-779-14-42; 093-019-00-22 Читать далее...

Коммерция: Здоровье без врачей
ВОВЧ@НСЬК Чт, 21-11-2024, 17:50
Вітаю Вас Гость | RSS
Кто автор?  
 Публикации
Головна » Статті » История--ххх

Алани на берегах Сіверського Дінця
 Далеке минуле нашого краю сховане від нас імлою таємничості і невідомості. Хто жив на берегах Сіверського Дінця понад тисячу років тому? Чим займалися люди в той час? Якими були їх звичаї і  вірування? Відповіді на ці питання можуть дати тільки археологи.

Вже декілька останніх років археологи Харківського історичного музею ведуть розкопки на території відомого Верхньосалтівського археологічного комплексу, який знаходиться у Вовчанському районі. До завершення розкопок ще далеко, тому що матеріал настільки великий і різноманітний, що вимагає глибоких археологічних досліджень на десятки років вперед. На території Верхнього Салтова знайдені сліди поселень, які за кількістю жителів і роллю в житті місцевого населення можна цілком співставити з таким сучасним поняттям як місто. Жителі цього стародавнього міста займались не тільки сільським господарством, але й різними ремеслами.

Якщо хто помирав, то його ховали в особливому підземному склепі, який археологи звуть катакомбою. Катакомби виривалися на глибині більше 3 метрів. Ходом тут служила вузька траншея зі східцями вниз. Вхід до склепу закривався звичайно кам'яним закладом. В цих могилах, як правило, знаходять декілька склепів— адже це був сімейний склеп. Саме такі катакомби досліджують в останні роки археологи музею. Робота копітка і пов'язана з певним ризиком. Тільки досвідчений погляд спеціаліста може відрізнити місце розташування катакомби від інших нашарувань.

...Помилитися не можна, з глибини п'ять метрів підіймається у відрі шар грунту, а на дні траншеї працюють люди. Ось перед входом в камеру з'явився кам'яний заклад — значить катакомба не зачеплена. Склепіння камери завалилося, доводиться знову вигрібати, землю. Але праця археологів не даремна. У напівтемряві видно скелет воїна з шаблею, а поруч з ним лежать останки жінки. Щось блискуче — це золоті сережки, які колись носила похована. Це велика вдача для археологів, бо подібні знахідки у Верхньому Салтові рідкісні. Але не в золоті смисл роботи дослідника. Адже той матеріал, який було знайдено в катакомбах, може багато розповісти про життя народу, котрий жив на берегах Сіверського Дінця. У Верхньому Салтові знайдено велику кількість керамічного посуду, прикрас з срібла і бронзи, скляні буси, засоби праці, зброя (адже салтів'яни одними з перших стали виготовляти шаблі). Катакомб у Верхньому Салтові, за підрахунками спеціалістів, декілька десятків тисяч. І нові відкриття очікують археологів кожного року.

В 1989 році зовсім випадково було знайдено новий салтівський могильник — комплекс могил-катакомб, розташованих на схилі пагорба, яру. Багато могил виявились розграбованими. Було чітко видно, що до археологів тут побували грабіжники. Але велика кількість залишених тут срібних і бронзових речей і прикрас дозволяє припустити, що тут могли ховати представників місцевої знаті. Найцікавіші знахідки ще попереду.

Так кому ж належали пам'ятники, знайдені археологами у Верхньому Салтові? На це питання у сучасних дослідників є одна відповідь — аланам. Алани — це один з племенних союзів сарматських племен, які в перші століття нашої ери займали домінуюче становище на землях Північного Причорномор'я. В IV столітті нашої ери напад гуннів змів на своєму шляху аланів і тільки  частина їх залишилась на Північному Кавказі. В VIII ст. алани потрапили в залежність від Хазарського каганату, першої феодальної держави в Східній Європі. Часті війни, які вів каганат з арабами, змусили аланів переселитися з Кавказу в більш спокійні місця — на береги Дону і Сіверського Дінця. Саме до цього періоду і відносяться пам'ятники в районі села Верхній Салтів.

В X ст. каганат занепав і алани, які жили на берегах Сіверського Дінця, перейшли в середовище сусідніх народів. Алани, які залишились на Кавказі, поклали початок сучасному осетинському народу. Так що осетинці можуть сміливо шукати своїх предків і на території нашого краю.

О. БУБЕНОК,

заступник начальника
 Верхньосалтівської археологічної експедиції

Категория: История--ххх | Додав: volchansk (01-02-2011)
Переглядів: 1611 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Реєстрація | вхід ]
Категорії каталога
История--ххх [108]
Туризм [65]
Достопримечательности [53]
Творчество [33]
Инфо, цифры, факты [77]
справочники, информация
Известные земляки [22]
Волчанцы всех стран соединяйтесь! [14]
Прочее [25]
СОБЫТИЯ [5]
Официоз [54]
Информация официальных органов, пресс-релизы
WOLF-ZONA [3]
Верхний Салтов: Гений Места [70]
ОТДЫХ НА ПЕЧЕНЕЖСКОМ ВОДОХРАНИЛИЩЕ [98]
ИСТОРИЯ>>> [2]
Коммерция [4]
Реклама, прайсы, объявления
Міні-чат
Опитування
Ваш возраст?

[ Результаты · Архив опросов ]

Всего ответов: 827
Друзі сайту

наша кнопка
Волчанск (Украина) - сайт земляков

Статистика

Онлайн всього: 18
Гості: 18
Користувачі: 0
Copyright "Bank e-Day" © 2024