Меню сайта
Форма вхіда
Пошук
ТОП матеріалів
Найпопулярніші
Найкоментованіші
Найкращі
Найновіші
Рекомендуємо прочитати
Инфо, цифры, факты: Поиск
Коммерция: Продам прибор нормализации артериального давления
Рекомендую отказаться от медикаментов! Продам прибор нормализации артериального давления.Уникальный прибор для тех кого беспокоит давление, обладает высокой терапевтической эффективностью и может быть использован в еще более широких масштабах в качестве нетравмирующего,не вызывающего каких-либо побочных осложнений немедикаментозного средства.Прибор номинировался на Нобелевскую премию в 2008г.
тел. для справок: 050-779-14-42; 093-019-00-22 Читать далее...

Коммерция: Здоровье без врачей
ВОВЧ@НСЬК Чт, 21-11-2024, 20:34
Вітаю Вас Гость | RSS
Кто автор?  
 Публикации
Головна » Статті » История--ххх

ВІД ГРАФСЬКОГО ДО РАДЯНСЬКОГО
Першими жителями села були козаки і селяни з Придніпровщини, які почали селитися на правому і лівому березі Сіверського Дінця починаючи з 1655 року.
А вже в історичній хронології Харківської губернії 1837 року говориться: «Землі Андріївни (Графського) були подаровані Петром І Шафірову (відомому фіна­нсисту), потім відібрані до казни, а в 1723 році «по­жаловані» Катериною І (дружиною Петра І) пле­міннику Гендрікову (в ма­йбутньому — графу)».
Саме ж поселення називалось Андріївкою в ім'я храму Андрія Первозванного, збудованого в 1720 році.
В середині XIX століт­тя в селі жило 2500 чоло­вік.
Колишній археолог В. Бабенко висунув таку версію утворення села: «В 1773 році Андріївку відвідала Катерина II і милістю її імператорської величності пожалувала маєток з усі­ма угіддями графу Гендрі­кову, комергеру її імпера­торської величності».
З розповідей старожи­лів села , в 1907-1914-х роках граф­ський маєток був великий, дуже красивий.
Центральна садиба гра­фа Івана Семеновича Гендрікова була розташована на лівому березі річки Сіверський Дінець. Тут сто­яв трьохповерховий буди­нок з 77-и кімнат, з шість­ма колонами на схід. По боках — двоповерхові бу­дівлі. Поруч —велика ора­нжерея, парники, теплиці для вирощування квітів, ранніх овочів, фруктів. В ній вирощувались лимони, персики, лавровий лист і т. д. Взимку тут зберіга­лось багато квітів, великі пальми, олеандри, ге­рані, різна зелень. Влітку всі квіти висаджувались навколо будинку, на под­вір'ї, у будинку на повер­хах, на балконах.
Фасад великого будинку виходив до річки, над нею була алея сріблястих то­поль, великий парк з дво­ма озерами, квітниками, бесідками, на березі річки— купальня, до якої вели східці.
Місце напроти графсь­кого будинку займав ма­неж (кінний завод) з кіль­кістю понад 300 коней.
У лісі Холодного яру знаходились графські це­гельний і цукровий заво­ди. Всі кращі землі маєт­ку належали графу і тяглися майже до Білого Ко­лодязя (понад 1000 деся­тин). На річці стояли во­дяний млин і сукновальня, а біля джерела «Лиман»— винокурений завод.
Як стверджують старо­жили, приблизно в 1810-1825 роках одночасно про­водилось будівництво ве­ликого будинку і церкви. Спорудження церкви граф перевіряв особисто, проїж­джаючи на коні по стінах. Після будівництва церкви при вході до неї стояв ал-тар, а по боках в увесь зріст ікони «Івана Хрести­теля» і «Марії Великому­чениці», прикрашені діа­мантами і золотом. На лі­вому кліросі у шкатулці зі склом лежала фуражна графа, яку при вбивстві царя Олександра II. (що проїжджав з ним в кареті по Петербургу) надів граф на голову пораненого ца­ря, а пізніше помістив її в церкві села Графське.
Православні прихожани цілували її, немов ікону.
Після революції радянська влада вилучила з церкви до фонду держави всі золоті речі, церковне начиненнія і дзвони. А вже після Великої Вітчизняної війни церкву зруйнували остаточно.
Після відміни царським урядом кріпацтва граф Гендріков мав передати зем­лю селянам.
Їм були ви­ділені землі на восьми ді­лянках з правом викупле­ння землі в розстрочку на 40 років (приблизно по 40 карбованців за десяти­ну), крім того з щорічною виплатою податку.
До повної сплати вику­пу селянин не мав права продавати землю.
На початку XX століття в селі нараховувалося по­над 300 дворів. З них до 80 відсотків складала біднота. По-суті, перебуваючи в за­лежності від графа, вони своєю працею і зміцнюва­ли економіку необмежених ні в чому царською вла­дою графів. Але перед ре­волюцією 1905 року взає­мовідносини в селі стали змінюватись. Виявляючи «милість» до трудового люду, який впав до край­ньої нужди, граф жалував їм продукти, дрова, ліс за умови їх майбутньої від­робки. Також і за випас власної хуіоби на його зе­млях селяни потім відпра­цьовували на збиранні хлі­ба.
Граф, прагнучи знайти опору і захист від можли­вих хвилювань в особі дво­рових і покірних йому се­лян, наділяв їх будовами, садибами.
Після остаточного вику­пу землі селянами (1903-1905 роки) було дозволено продавати земельні ділян­ки. Але селянські господа­рства, не маючи можливо­сті обробляти землю і пла­тити податки, продавали наділи заможним селянам. Таким чином зростало ро­зшарування населення на заможних і бідноту.
Яскравим свідченням майнового і соціального розшарування селян були самі господарства. Як пра­вило, бідняки мали одного коня, корову, а деякі не мали навіть.2-3 курей. А інвентар складався з дере­в'яної сохи з залізним лє-мехом, дерев'яного рала із залізними лапами, дерев'я­ної борони із залізними зубцями. Хліб збирали ру­чною косою і граблями.
Господарства ж замож­них селян і складались з 2-3-х коней, 2-3-х корів, 2-3-х свиней, до 100 штук птиці, 2-3-х десятків овець. І інвентар у них був більш серйозний: спе­ціальні плуги, культивато­ри, залізні борони, сіялки, косилки, ручні віялки, кі­нні молотарки. Врожай­ність на їх полях з кож­ної десятини доходила до 50-100 пудів.

В селі Графське до 1902 року було початкове сільське училище з трьома класами навчання, була і церковно-приходська школа.
В 1903 році збудували так зване графське-сільське двокласне училище (завідуюча – вчителька Н.І.Стрельцова.) Школа мала чотирі великих класи, в яких навчалось по 30-40 чоловік Взимку інколи з міста до школи приїздив повітовий агроном, член земської управи Бітус, який вечорами показував сівітові картини про землеробство, рослини, тварин і роз’яснював їх зміст. На ці демонстрації завжди збиралось багато дорослих і дітей.
На майдані коло церкви, регулярно влітку і восени на пристольні свята проводились ярмарки, на які з товарами приїздили купці з міста. На них влаштовувались каруселі з люльками і дерев’яними кіньми, грала музика, проводилися веселі ігри, лотереї, атракціони. Як правило, після Масляниці православні селяни дотримувались посту – сім тижнів приймали в їжу тільки овочі, а в церкві перед попом відмолювали свої гріхи.
Після перемоги революції в селі на початку 1918 року почав створюватися актив з бідняків, інтелегенції, солдат, які повернулися з фронту.
А в травні 1919 року зібрався широкий актив села. На зборах обговорювалось питання про перейменування Графського і деяких інших сіл. Під бурхливі оплески було прийнято рішення перейменувати село на Радянське Перше. А села Симонівку – на Червоноармійське Перше, Лосівку – на Пролетарське, Бугаївку – на Революційне.
Важкий перехідний період 1918-1920 років, коли часто змінювалася влада в повіті, призвів спочатку до розграблення графського майна, а потім і до знищення всіх будов. Взимку 1918 року, коли в селі хозяйнували німці і петлюрівці, на станції Вовчанськ вантажили до вагонів графські меблі, картини, цінні речі і відправляли їх до Німеччини.
А в 1921 році графський будинок і всі будови маєтку знищили повністю. Частину майна, що залишилась, передали у розпорядження повітового комунгоспу, дещо забрало населення, гарфську бібліотеку передали школі, клубу, частину відправили до повіту.
Манеж переобладнали під клуб, який в тридцяті роки зруйнували. У шестидесяті роки при розширенні Сіверського Дінця вирубали і алею сріблястих тополів, тим самим і ліквідцувавши повністю графський парк і його красиву огорожу.
Далі село вже під іншою назвою вступило в Радянський період. Незважаючи на прикрі помилки такого часу, все ж простий народ став жити набагато краще. Хоча, звичайно, можна було будувати нове і не руйнуючи нажитого, колишніх хороших традицій. Але видно, історія вирішила розсудити інакше.

Категория: История--ххх | Додав: volchansk (30-06-2006) | Автор: І.ЗАХАРОВ
Переглядів: 1976 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 4.0/2 |
Всего комментариев: 1
0  
1 krasyuk   (29-01-2007 13:23) [Матеріал]
Klassnaya statya!
Pobolshe bi po kagdomy sely!

1811 году Декабря 18 дня Слободско-Украинской губернии Волчанского уезда помещика коллежскаго ассесора Романа Филипьева сына Поклонского села Писаревки
о состоящих мужеска пола дворовых людях, крестьянах доставшихся мне покупчей 1798 году февраля 22 дня от надворного советника Григория Бразоля покупчей 1796 года октября 15 дня, а Бразолем купленных от следующих продавцов майора Егора Чоглонова 1795 года дня 26 подполковника графа Генрикова в том же году декабря 13 дня закоторым и попоследней ревизии были написаны и напоследок поразделенной 1801 году августа 20 дня коллежским ассесором Фёдором Занковским за мной написаные…

Interesno bilo bi yznat kogda bila zaselena Pisarevka!
Mozet ator raspologaet kakoy- libo infomaciey?
Spasibo
Oleg Krasyuk


Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Реєстрація | вхід ]
Категорії каталога
История--ххх [108]
Туризм [65]
Достопримечательности [53]
Творчество [33]
Инфо, цифры, факты [77]
справочники, информация
Известные земляки [22]
Волчанцы всех стран соединяйтесь! [14]
Прочее [25]
СОБЫТИЯ [5]
Официоз [54]
Информация официальных органов, пресс-релизы
WOLF-ZONA [3]
Верхний Салтов: Гений Места [70]
ОТДЫХ НА ПЕЧЕНЕЖСКОМ ВОДОХРАНИЛИЩЕ [98]
ИСТОРИЯ>>> [2]
Коммерция [4]
Реклама, прайсы, объявления
Міні-чат
Опитування
На каком мониторе Вы обычно смотрите этот сайт?

[ Результаты · Архив опросов ]

Всего ответов: 184
Друзі сайту

наша кнопка
Волчанск (Украина) - сайт земляков

Статистика

Онлайн всього: 107
Гості: 107
Користувачі: 0
Copyright "Bank e-Day" © 2024