Меню сайта
Форма вхіда
Пошук
ТОП матеріалів
Найпопулярніші
Найкоментованіші
Найкращі
Найновіші
Рекомендуємо прочитати
Инфо, цифры, факты: Поиск
Коммерция: Продам прибор нормализации артериального давления
Рекомендую отказаться от медикаментов! Продам прибор нормализации артериального давления.Уникальный прибор для тех кого беспокоит давление, обладает высокой терапевтической эффективностью и может быть использован в еще более широких масштабах в качестве нетравмирующего,не вызывающего каких-либо побочных осложнений немедикаментозного средства.Прибор номинировался на Нобелевскую премию в 2008г.
тел. для справок: 050-779-14-42; 093-019-00-22 Читать далее...

Коммерция: Здоровье без врачей
ВОВЧ@НСЬК Пт, 19-04-2024, 07:23
Вітаю Вас Гость | RSS
Что здесь изображено?  
 Публикации
Головна » Статті » История--ххх

"Аграрні безладдя" у Вовчанському повіту в 1905-1907 рр.
Під впливом революційних настроїв пролетаріата  весною 1903 року почався селянський рух в Харківській губернії.

Розповсюдженими формами селянського руху в перший період були спалення поміщицьких угідь, посівів, рубання лісу. Поступово ці форми селянського бунуту доповнились більш наступальними, революційними. Вже в травні в Харківській губернії розпочинається розгром поміщицьких маєтків. Особливо посилився селянський рух влітку і восени 1905 року. Підпалення поміщицьких маєтків, захоплення земель і сільськогосподарської продукції охопило більшу частину повітів. У Вовчанському і Ізюмському влітку було зруйновано і спалено 24 поміщицьких будівлі.

У ніч на 17 листопада у Шипуватській волості спалено скирти соломи в маєтку землевласника Макєєва, клуню з кормом для худоби у землевласника Гогіна і скирти хліба в маєтку князя Вадбольського.

22 листопада частина селян слободи Старий Салтів з'явилася до маєтку купця Стрекалова з вимогою зменшити плату за помол зерна на його водяному млині. Стрекалов відмовився підкоритись цій вимозі. У той же вечір млин і всі будівлі були спалені, худоба і більшість зерна вивезена.

На слідуючий день, 23 листопада, вранці селяни спалили садибу купця О. Кир'янова.

1 грудня знищено майно і вивезено частину хліба з садиби землевласника Шишкіна в селі Шиловка Шипуватської волості. Підпалення будівель було попереджено приїздом взводу драгунів.

Налякані поміщики, втікали до Харкова і повітових міст, вмовляючи місцеву владу вжити суворих заходів до повсталих селян. Для подавлення селянського руху уряд послав війська і вживав заходів, що були в його розпорядженні. В села губернії для охорони поміщицьких садиб направлялись піхотні взводи, козачі сотні. Однак це не зупиняло росту селянського руху.

У Харківському обласному державному архіві збереглося немало документів, які свідчать про революційний рух селян. Серед них протокол пристава 2-го стану Вовчанського повіту про рішення селян села Рогозянка Шипуватської волості не допускати арештів селян за виступи. У ньому говориться:

«...При опиті 30 грудня 1905 року в селі Рогозянці Шипуватської волості у справі про розгромлення маєтку землевласника Івана Пилиповича Гаупфауф 19 і 22 листопада того ж року дізнався від місцевого сільського старости Сергія Федоровича Жегусь, що він з іншими своїми спільниками при діяльній і настійній участі селян села Рогозянки Івана Терентьєва Руденко і Юхима Герасимова Кизима склали 23 грудня 1905 року громадський вирок не допускати поліцію забирати і арештовувати їх селян у справі аграрних безладь, вимагаючи при цьому опит робити на місці в їх присутності, інакше не допустять до опиту і розшуків...»

Хвиля селянського руху в 1906 році була навіть вищою, ніж в 1905 році. В першу половину 1906 року селянський рух охопив 215 повітів, тобто половину всієї Росії і набирав найрізноманітніших форм.
Селяни частіше вступають в бій з царськими військами, рішуче захоплюють поміщицьку землю, їх рух набирає бойового характеру.

Широко розповсюдились на Україні, зокрема в Харківській губернії, страйки сільськогосподарських робітників: напівбатраків, батраків і поденщиків. Вони вимагали збільшення заробітної плати, поліпшення харчування, відміни штрафів, зменшення тривалості робочого дня і т. п. Як правило, такі страйки носили економічний характер і були погано організовані.

Про впертість селянського руху в губернії свідчила велика кількість повторних виступів. Весною і влітку 1906 року приблизно в кожному десятому поселенні відбувались повторні виступи.

Все ж на кінець 1907 року селянський рух в Харківській губернії, як і по всій Росії, стихає. 


Категория: История--ххх | Додав: administrator (03-02-2011)
Переглядів: 1228 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 1
0  
1 Югланс   (04-02-2011 15:43) [Матеріал]
Досвід є!

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Реєстрація | вхід ]
Категорії каталога
История--ххх [108]
Туризм [65]
Достопримечательности [53]
Творчество [33]
Инфо, цифры, факты [77]
справочники, информация
Известные земляки [22]
Волчанцы всех стран соединяйтесь! [14]
Прочее [25]
СОБЫТИЯ [5]
Официоз [54]
Информация официальных органов, пресс-релизы
WOLF-ZONA [3]
Верхний Салтов: Гений Места [70]
ОТДЫХ НА ПЕЧЕНЕЖСКОМ ВОДОХРАНИЛИЩЕ [98]
ИСТОРИЯ>>> [2]
Коммерция [4]
Реклама, прайсы, объявления
Міні-чат
Опитування
Читаете ли Вы районную газету?

[ Результаты · Архив опросов ]

Всего ответов: 96
Друзі сайту

наша кнопка
Волчанск (Украина) - сайт земляков

Статистика

Онлайн всього: 1
Гості: 1
Користувачі: 0
Copyright "Bank e-Day" © 2024